آموزش ماساژ صورت برای جوان سازی پوست

آموزش ماساژ صورت برای جوان سازی پوست

ماساژ صورت نسخه ای است که پزشکان طب سنتی کشورهای شرقی برای رفع خستگی و چین و چروک تمام قسمت های صورت تجویز می کنند. یکی از پرمخاطب ترین و پول ساز ترین سبک های ماساژ فعلا ماساژ صورت می باشد. یکی از روش هایی که میتوان با آن پوستی زیبا در کنار بدنی سالم و تندرست داشت دریافت منظم ماساژ صورت است.

ماساژ صورت

مهم ترین بخش زیبایی در چهره انسان پوست صورت است و از دوران باستان تا به حال اهمیت زیادی به آن می دادند. به همین علت روش های زیادی برای داشتن که یک پوست زیبا و شاداب وجود دارد. ماساژ صورت یکی از این روشها است. این ماساژ یکی از تکنیک های خوب طب سنتی در شرق است که انجام صحیح آن فواید بسیاری برای صورت دارد. در صورتیکه ماساژ صورت را جزء برنامه های زیبایی و جوانسازی خود قرار دهید، میتوانید به نتایج بسیار خوبی برسید. ماساژ صورت یک ورزش خوب و مهم برای تقویت هر چه بهتر عضلات صورت و جلوگیری از چین و چروک های احتمالی صورت است.

ماساژ صورت برای رفع خستگی پوست بکار می رود

امروزه استفاده از روش ها و تکنیک های ماساژ درمانی برای حفظ جوانی و شادابی پوست در کشورهای گوناگون و توسط متخصصان و کارشناسان پوست و مو اثبات شده است. این روش احتمالا کم خطرترین و کم هزینه ترین روش برای حفظ جوانی و نشاط در خانم های جوان محسوب شود که امروزه در میان خانم های میانسال نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است، زیرا اجرای آن دردسرهای دیگر تکنیک ها و روش های مبارزه و مقابله با چین و چروک پوست را ندارد، عوارض داروهای شیمیایی و انواع کرم ها و لوسیون ها را به افراد تحمیل نمی کند و از طرفی خرج چندانی ندارد چون فرد میتواند با یادگیری بعضی از ساده ترین اصول ماساژ درمانی به اعضای خانواده خود ماساژ ارائه دهد و این ماساژ صورت را نیز از یکی از اعضای خانواده خود دریافت کند.

تکنیک های ماساژ صورت به آسانی میتواند شما را از شر چین و چروک های سطحی و حتی بعضی از چین و چروک های عمیقی که گذر عمر به شما تحمیل می کند رهایی بخشد. این تکنیک ها را ۲ تا ۳ بار در هفته تکرار کرده و در اجرای آنها مداومت داشته باشید.

ماساژ صورت معمولا به صورت حرکات دایره‌ای شکل انجام می‌شود

تاریخچه ماساژ صورت

ماساژ صورت از آیوروداست که یک سیستم درمانی سنتی است. ماساژ، قدیمی ترین شکل درمان جسم و روح است. یکی از اولین مراجع مکتوب در رابطه با ماساژ را میتوان در کتاب طبی سنتی چینی یافت که تاریخ آن به قبل از میلاد باز می گردد که در آن ماساژ ماهیچه ها و پوست از رایج ترین شیوه های درمان است. در سراسر دنیا ماساژ برای افزایش تندرستی، رفع درد و رسیدن به آرامش استفاده می گردد که بطور گسترده ای بین مصریان باستان، یونانی ها و رومیان رواج داشته است. یکی از جنبه های اصلی این نوع درمان، ماساژ بوده که از آن بعنوان یک موضوع حیاتی در سلامت و زیبایی یاد می شود.

فواید ماساژ صورت

ماساژ صورت هم فواید آرام بخش و هم فواید زیادی برای جوانسازی پوست دارد. با این ماساژ پوست، صورتی نرم تر و در عین حال سفت تر خواهید داشت و در نتیجه عضلات و پوست صورت شما بسیار بهتر روی صورت شما قرار می گیرند. علاوه بر این ها ماساژ صورت سبب تکسین سردرد و دردهایی که در ناحیه صورت شکل گرفته میشوند و به ریلکس شدن عضلات صورت و چشم ها کمک فراوانی می کند. از این نوع ماساژ برای تحریک جریان خون و کاهش اضطراب و تنش بهبود جای زخم، افزایش جذب محصولات و کرم های پوستی، افزایش جریان خون پوست، درخشان شدن پوست، بهبود درد و التهاب مفصل فک، بهبود آکنه هم استفاده می کنند.

ماساژ صورت خوب باید با استفاده از دست های گرم و به صورت سیال و روان اعمال شود

قبل از انجام ماساژ صورت چه نکاتی باید رعایت شود؟

قبل از انجام ماساژ صورت، شستشوی دست شخص ماساژ دهنده با آب و صابون ضروری است. قبل از اقدام به ماساژ صورت، آرایش صورت خود را کاملاً پاک کنید. اگر شخص لنز چشمی دارد باید در آورده شود. مصرف کرم یا روغن ماساژ نیز اجباری است.

بهترین روغن برای ماساژ صورت

برای لذت بردن از یک ماساژ کامل و حرفه ای احتیاج به یک روغن خوب خواهید داشت. استفاده از روغن در ماساژ صورت هم برای پوست صورت شما بسیار مفید خواهد بود و هم حس تجربه آرامش با ماساژ صورت را بسیار بهتر و خاص تر می کند. استفاده از روغن مناسب در این روش بسیار مهم است. یادتان باشد که برترین روغن برای ماساژ ۳ خصوصیت مهم دارد. نخست این که عطر و اسانس زیادی نداشته باشد، حساسیت ساز نباشد و بلاخره این که خیلی چرب نباشد.

اغلب روغن های مخصوص ماساژ صورت، گیاهی هستند و ویتامین هایی مثل ویتامین A، D، E، و K را با خود دارند. اگرچه که میزان جذب این نوع ویتامین ها از طریق پوست بسیار کم است ولی همین میزان کم هم قابل توجه و خوب است. توجه به این نکته ضروری است که باید روغنی انتخاب کنید که مناسب پوست شما باشد. برای پوست های خشک معمولاً از روغن جوانه گندم، روغن کنجد، روغن آفتابگردان و روغن گل رز استفاده کنید و  برای پوست های چرب از روغن بادام، روغن رزماری، روغن قرچک، روغن نارگیل استفاده کنید و برای پوست های معمولی از روغن گل یاس و روغن بابونه استفاده می کنند.

ماساژ صورت یک ورزش خوب و مهم برای تقویت عضلات صورت است

شایع ترین نقاط ماساژ صورت

ماساژ صورت میتواند یکی از بهترین روش های پایان دادن به خستگی روزانه باشد و فراموش نکنید؛ هر زمانی که پوست صورت تان را ماساژ می دهید، حس کنید با آرامش در حال مراقبت از خودتان هستید. پس افکارتان را برای سلامتی، شفا و آرامش متمرکز کنید. از رایج ترین نقاط ماساژ صورت میتوان نقاطی در ریشه بینی، دو طرف گوشه های دهان، جلوی گوش، گوشه های داخلی چشم، روی شقیقه و نقطه ای بین لب فوقانی و چانه را نام برد. توجه کنید که ماساژ، باید به صورت حرکت آهسته و نقطه به نقطه انگشتان انجام گرفته و این حرکت باید کاملاً ملایم و بدون فشار بوده و در ضمن نباید باعث کشیده شدن پوست شود. جهت حرکت دست باید به صورت دایره ای کوچک به طرف بالا بوده و عضلات صورت نباید به طرف پایین کشیده یا فشرده شوند.

روش صحیح ماساژ صورت

با انجام تکنیک های شش گانه ماساژ صورت، علاوه بر این که مانع از بروز چروک های صورت می شوید، میتوانید به جوان سازی سلول های پوست کمک کرده و چهره تان را چند سال جوان تر کنید. بهترین حالت برای ماساژ صورت آن است که مقابل تان آینه ای قرار دهید و مستقیما در آینه به چشمان خود نگاه کنید. ماساژ صورت به شکل دایره های کوچکی معمولاً از قسمت های میانی صورت شروع شده و با نظم خاصی به طرفین صورت و گردن امتداد می یابد و در همان حال نقاط خاصی از پوست که در پایین به آنها اشاره شد، تحت فشار و تحریک موضعی قرار می گیرند.

به این صورت که اول سر انگشتان خویش را به روغن آغشته کرده و آنها را روی خط عمودی وسط دو ابرو روی پیشانی بگذارید و به آرامی سر انگشتان هر دو دست را به طرف بیرون پیشانی و شقیقه ها بکشید. این کار را باید به آرامی انجام دهید و هر بار که آنرا تکرار می کنید کمی بر فشار سرانگشتان تان بیفزاید. این ماساژ صورت باعث تقویت عضلات و پوست ناحیه پیشانی شده و برای افرادی که موقع صحبت کردن زیاد از عضلات پیشانی خود استفاده می کنند و روی پیشانی شان چین های افقی و عمودی زیاد است، بسیار مناسب است.

ماساژ صورت برای سم زدایی طبیعی بدن نیز مفید است

– چین ابرو:

حتماً متوجه شده اید که در زمان گفتگو با یکی از دوستان یا آشنایان که او یکی از ابروهایش را بالا می اندازد. این کار باعث می شود تا به مرور زمان چین عمیقی بالای ابروی وی دیده شود. این گروه کافی است با سرانگشتان دست خود ابروها را ماساژ دهند بگونه ای که انگشت وسط آنها که بلندترین انگشت به حساب می آید روی ابروها حرکت کرده و مابقی عضلات بالا و پایین ابرو را لمس کنند. به این ترتیب زمانی که به پایان ابرو نزدیک می شوید با چرخشی به طرف پایین روی شقیقه ها را نیز لمس کرده و این کار را چند مرتبه تکرار کنید. تکرار این نوع ماساژ صورت درست در جهت خواب ابرو از داخل به سمت شقیقه ها و در مدت زمانی ۳ تا ۵ دقیقه ای بسیار مناسب است.

– ماساژ پشت لب ها:

برای جلوگیری از بروز چین های عمیق در این ناحیه برترین روش استفاده از ماساژ فشار در این ناحیه است. برای شروع این ماساژ صورت، سرانگشت هر ۲ انگشت سبابه را روی گودی بالای لب قرار داده و آنرا به مدت ۳۰ ثانیه به صورت ملایم فشار دهید. بعد سرانگشتان هر ۲ دست را به آرامی به سمت گوشه های لب بکشید و آنرا تا نزدیکی لاله گوشتان ادامه دهید.

ماساژ صورت می تواند جریان خون به بافت های صورت را افزایش دهد

– ماساژ عضلات لب:

برای جلوگیری از بروز این افتادگی و خطوط زیر لب و در اطراف چانه برترین روش استفاده از ماساژ عضلات این ناحیه است. برای این ماساژ صورت کافی است با سرانگشت هر دو انگشت سبابه نقطه گودی را که روی چانه قرار دارد به مدت ۳۰ ثانیه فشار دهید و بعد از آن با فشار کمی هر دو انگشت سبابه را به سمت گوشه های خارجی لب پایینی هدایت کرده و عضلات این ناحیه را تقویت کنید.

– تقویت عضلات گونه با کف دست:

برای تقویت عضلات گونه نیز راهکار های متعددی وجود دارد که یکی از آنها ارائه ماساژ به عضلات این ناحیه است. برای شروع این ماساژ صورت، اول کف هر ۲ دست را به میزان کمی روغن آغشته کرده و سپس آن ها را روی دو طرف صورتتان قرار دهید به گونه ای که کف هر ۲ دست تان روی عضلات گونه قرار بگیرد. بعد کف دست ها را از پایین گونه به سمت بالا حرکت دهید. مواظب باشید که زمان پایین آوردن کف هر ۲ دست آنها را از روی صورت تان بردارید و مجدداً روی گونه ها قرار داده و عضلات را به سمت بالا هدایت کنید. با تکرار این ماساژ به مدت ۳ تا ۵ دقیقه میتوانید عضلات گونه خود را تقویت کنید تا فرم و ظاهر بهتری داشته باشند.

ماساژ صورت به کاهش اضطراب و افکار منفی کمک می‌کند

ماساژ صورت در چه مواردی ممنوع است؟

در موارد زیر بهتر است پیش از ماساژ صورت، با پزشک مشورت کنید. اگر پوست صورت شما دارای موارد زیر باشد بهتر است از ماساژ پرهیز شود:

>> زخم باز یا بریدگی

>> آکنه شدید یا کورک یا هر نوع عفونت پوستی دیگر

>> التهاب یا اگزمای شدید 

>> اگر اسکار یا جوش جدیدی در صورت شما ایجاد شده و یا در حال شکل گیری است، نباید سراغ ماساژ صورت بروید.

ماساژ صورت موجب تقویت عضلات و پوست ناحیه پیشانی می شود

برای آکنه هم ماساژ صورت ممنوع است؟

نه، در مورد بیماری آکنه و روزاسه روش ماساژ خاصی وجود دارد که از مرکز صورت شروع شده و با حرکت ملایم جادویی به سمت اطراف و به طرف گردن کشیده می شود که سبب بهتر شدن حرکت لنفی صورت شده و قرمزی شدید را که پیوسته در این بیماران وجود دارد، کاهش می دهد. از این روش بعنوان درمان مکمل بیماری روزاسه میتوان استفاده کرد، ولی در کل توصیه اصلی این است که در صورت وجود دیگر بیماری های پوستی در صورت، این کار انجام نگیرد و هر نوع ماساژ صورت توسط شخص، تعلیم دیده و بدون عجله و کشش خاصی صورت پذیرد.

ماساژ صورت برای پیشگیری از بروز چین ابرو بسیار مفید است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *